Jak vybrat mezi IP kamerami a analogovými kamerami

Provozujete starší analogový kamerový systém a chcete jej nahradit něčím výkonnějším a kvalitnějším ? Tento návod Vám pomůže se orientovat v této oblasti. Vždy musíte před montáží vědět, co přesně očekáváte. Nedostanete se do situace, kdy budete mít nainstalovány kamery, které jsou sice levné, ale které nebudou k ničemu.

Nejprve je nutno vybrat vhodnou technologii kamer. Na výběr jsou analogové kamery, IP kamer ale také HD-SDI kamery. Největší rozdíl pro běžné uživatele je v rozlišení výsledného videa, po technické stránce pak mají všechny typy kamerových systémů rozdílné přenosy obrazu.

Analogové kamery jsou nejstarší a svůj obraz posílají analogově. Protože je tento způsob několik desítek let starý, má mnoho omezení, především z hlediska rozlišení obrazu. Naproti tomu IP kamery posílají obraz přes počítačovou síť a obecně je tato technologie vhodná pro libovolně velké rozlišení obrazu a šířku přenosového pásma. Poslední způsob HD-SDI kamer je nový a pro přenos obrazu se používá podobná technika jako u analogových kamer, ale s vyšším rozlišením obrazu.

Analogový systém HD-SDI systém IP systém
Rozlišení 0.4Mpix až 15 Mpix 2 Mpix
Citlivost na světlo vyšší vyšší nižší
dražší modely vyšší
Velikost videa nižší vyšší vyšší
Možnosti rozšíření nižší nižší vyšší
Inteligentní analýzy Ne Ne Ano
Snímková frekvence max 30 FPS max 30 FPS až 60 FPS
Kabeláž UTP, koax kabely
Pro každou kameru je potřeba jeden kabel
koax kabel
Pro každou kameru je potřeba jeden kabel
UTP kabely
Několik kamer se přenáší přes jeden kabel.
Stávající počítačová síť se může použít.
Cena nižší nižší vyšší
Provedení kamer mnoho druhů
antivandal, válečky, vnitřní, otočné atd.
menší výběr mnoho druhů
antivandal, válečky, vnitřní, otočné atd.


Velikost obrazu

Pro každodenní použití kamer je rozlišení jeden z rozhodujících faktorů. Menší rozlišení u analogových kamer je využitelné pro rozpoznání osob pouze do zhruba dvou metrů. Když použijeme na stejném místě IP kamery s rozlišením 1920x1080 pixelů, Full HD, pak osobu rozeznáme do sedmi metrů. Tedy několikanásobně více. Následující ilustrace ukazuje rozdíly mezi jednotlivými typy kamer.Citlivost na světlo

Druhá velmi podstatná vlastnost. Na všech místech, které nejsou osvětleny v noci je nutno dbát na kvalitní obraz z kamer. Ten je dán tím, jaký snímací čip kamera používá a jaká je její citlivost na světlo. Kvalitní analogové kamery poskytují nejlepší výsledky. Je to dáno tím, že používají CCD čipy. Postačí minimální světlo a obraz je velice dobrý, jako ve dne. IP kamery využívají CMOS snímací čipy, které mají horší citlivost na světlo a vyžadují více světla pro kvalitní obraz. Druhý důvod také je, že při stejné fyzické velikosti snímacího čipu u obou typů kamer potřebují IP kamery vytvořit obraz několik megapixelů, takže potřebují více detailních informací.Videoanalýza

Analogové kamery neumožňují samy o sobě žádnou videoanalýzu. Vždy to zajišťuje nahrávací zařízení nebo specializovaný software. Naopak IP kamery mají zabudovaný procesor, který obraz komprimuje a dále posílá po síti. Někteří výrobci tak implementují videoanalýzu přímo do kamer. Na jednu stranu je to výhodné z hlediska rozsáhlých bezpečnostních systémů, kdy se odlehčí videoserveru. Na druhou stranu je výhodnější videoanalýzu zpracovávat v záznamovém software, protože výkonnostně je na tom vždy lépe než kamera, takže zvládne více věcí. Specialitou dneška jsou kamerové systémy, které detekují tváře lidí podle databáze, vytváření davu lidí, pohyb osob v nesprávném směru apod. Ve vývoji jsou velmi důmyslné a finančně náročné systémy pro behaviorální detekci, kdy kamerový systém vyhodnocuje potencionální vandalismus nebo nebezpečí podle chování osob.

Kompatibilita

Analogové kamerové systémy jsou mezi sebou naprosto nahraditelné. Je naprosto jedno, od jakého výrobce je nahrávací zařízení a kdo dodal samotnou kameru. Pro HD-SDI kamery platí to samé. Protože přenos obrazu je nekomprimovaný, není problém s libovolnou kombinací kamer a záznamu. IP kamery jsou v tomto ohledu daleko přísnější. V počátcích IP technologie spolupracovaly kamery vždy pouze se záznamovým zařízením stejného výrobce. Dnes se podporuje více standardů, například ONVIF, nebo PSIA. Dohodnuté přenosové protokoly zajišťují vzájemnou možnost využití různých kamer a různých záznamů. Ale v praxi je nutno vždy prověřit funkčnost daného typu kamer. Při využití standardních přenosových protokolů se také často setkáte s tím, že nelze využít všechny možnosti kamery, například přenos audia, nebo detekci pohybu obrazu v kameře a podobně.

Kvalita instalace

Při návrhu i samotné realizaci doporučujeme obrátit se na profesionální montážní firmu. Výhody jsou následujcí:

  • Montážní firma doporučí vyladěné součásti, které budou dohromady fungovat
  • Montážní firma provede kamerové zkoušky před samotnou instalací
  • Montážní firma provede jak záruční, tak pozáruční servis
  • Montážní firma má zkušenosti a pomůže vybrat vhodné místa pro kamery
  • Montážní firma provede instalaci rychle a spolehlivě