IP kamerové systémy

Díky velkému rozmachu v poslední době si můžete vybírat z širékého spektra jak samotný kamer, tak záznamových zařízení pro ukládání obrazu.

IP kamery se hodí pro ochranu veškerých typů prostor, od malého systému pro bytový dům, až po rozsáhlé zabezpečení velkých areálů, kde jsou desítky nebo i stovky kamer. IP kamery podporují přenos také bezdrátově.


IP kamery

Digitální kamery, které se používají pro kamerový systém poskytují především možnost velkého rozlišení obrazu. Vybrat si můžete z rozlišení od 1,3 Mpix (1280x960 pixelů) až po rozlišení 5 Mpix (2592x1944 pixelů).

Jediná IP kamera tak nahradí až 16 analogových kamer. Proto je v mnoha případech výhodnější i levnější instalovat méně IP kamer s větším pokrytím prostoru a detailnějším obrazem. Díky vzdálenému ovládání kamer přes počítačovou síť je také nastavení velmi pohodlné a rychlé.
                            

IP kamery jsou v provedení váleček, které doporučujeme k instalaci na vyšší a nedostupné místa. Provedení antivandal se naopak hodí pro bytové a rodinné domy, protože kamera vydrží útok vandalů a je velmi odolná. Kamery v provedení box se pak využívají pro sledování jak vnitřních, tak venkovních prostor v nákupních centrech nebo větších skladů a podobně. Tyto typy kamer se dají umístit také do venkovních krytů včetně vyhřívání a chlazení.


IP nahrávací zařízení

Video z IP kamer se ukládá na jednoúčelové záznamové zařízení (NVR), nebo na PC videoserver.

Na kamery se můžete snadno připojit přes internet pomocí Vašeho PC, ale také pomocí mobilních telefonů (Android, iPhone, BlackBerry) a tabletů (Android, iPad).

Pokud využijete záznam na PC videosever, pak je jednodušší další rozšiřování kamerového systému v budoucnu. Snadnější je přidání jak samotných kamer, ale i rozšíření kapacity pro ukládání záznamu. Profesionální záznamový software pro PC videoserver také může obsahovat videoanalytiku.

Tedy například počítání průchodů, detekce opuštěného předmětu nebo rozpoznání davu lidí. Pro větší instalace proto doporučujeme záznam na PC videoserver. K výkonnému PC videoserveru lze připojit až 64 IP kamer. To je vhodné pro velmi rozsáhlé instalace, protože i při velkém počtu kamer je ovládání stále velmi komfortní a snadné.


                            


Přenosové trasy a napájení

Velká výhoda IP kamer je snadné zapojení do stávající sítě. Pokud již máte existující rozvody pro počítačovou síť, IP kamery se pouze připojí a je hotovo.

Napájení je také možné velmi snadno vyřešit pomocí technologie PoE (Power Over Ethernet). Tento typ napájení využívá jediný kabel pro přenos videa i napájení. Není tedy nutné připravovat další rozvody a doba instalace se tak velmi zkrátí a je tím pádem také levná.

Přes jediný kabel se přenáší data pro více kamer, takže i instalace kabelů je snadná. Na každé místo postačí pouze jediný kabel.

Přenos dat z bezpečnostních IP kamer do nahrávacího zařízení je také možné bezdrátově. Využívá se k tomu WiFi připojení. Pro překonání vzdálenosti mezi budovami tak můžeme vybudovat speciální bezdrátové spoje, které zaručí bezproblémovou funkčnost kamer. V dnešní době je to již velmi levný způsob namísto výkopových prací.